arda zbrojenieZbrojenie do spoin wspornych

I. OPIS

fis2Zbrojenie fisufor® to prefabrykowane belki zbrojeniowe do spoin wspornych, składające się z dwóch równoległych prętów połączonych za pomocą trzeciego. Pręt ten ma kształt zygzaka przyspawanego od wewnętrznej strony do prętów wzdłużnych. Dzięki temu pręty te nie przemieszczają się, a całkowita grubość belki zbrojeniowej nie przekracza średnicy prętów wzdłużnych.
Pręty zostały wyprodukowane ze stali zgodnej z normą PN-EN 10020.
Zbrojenie fisufor® posiada oznaczenie CE zgodnie z przepisami normy PN-EN 845-3; 2006+A1:2008.

II. RODZAJE OCHRONY PRZED KOROZJĄ

fisufor® Z, zbrojenie wykonane z prętów stalowych ocynkowanych ogniowo, o minimalnej grubości warstwy cynkowej 70gr/m2, zgodnie z normą PN-EN 10244.
fisufor® I, fzbrojenie wykonane z prętów ze stali nierdzewnej, zgodnie z normą PN-EN 10088.
fisufor® E, zbrojenie wykonane z prętów stalowych ocynkowanych ogniowo, o minimalnej grubości warstwy cynkowej 70gr/m2, zgodnie z normą PN-EN 10244, z dodatkową powłoką epoksydową o minimalnej grubości 80 μm, zgodnie z normą PN-EN 10245.

III. ROZMIARY

Średnica prętów:
Zbrojenie fisufor® smoże być wykonane z prętów wzdłużnych o średnicy 3, 4 lub 5 mm, oraz prętów środkowych o średnicy 3 lub 3,7 mm.
Szerokość zbrojenia:
Zbrojenie fisufor® może mieć szerokość od 30 do 250 mm.

narIV. OPAKOWANIE

Belki zbrojeniowe o długości 3050 mm.
1 wiązka = 25 sztuk.
1 paleta = 40 wiązek (1000 szt. lub 3050 mb)
Każda paczka posiada etykietę identyfikacyjną z opisem produktu, kodem kreskowym i numerem partii.

arda zbrojenie1V. ZALETY I ZASTOSOWANIA


ŚCIANA CAŁKOWICIE ZAZBROJONA

Belki zbrojeniowe układa się w spoinach wspornych na całej długości ściany.
Zastosowanie belek zbrojeniowych fisufor® pozwala zapobiegać powstawaniu pęknięć spowodowanych lokalnymi czynnikami,
niemożliwymi do uwzględnienia w obliczeniach, we wszystkich rodzajach spajanych konstrukcji murowych. Właściwość tę potwierdza norma PN-EN 1996.

ŚCIANA CZĘŚCIOWO ZAZBROJONA

Ponieważ do pęknięć w ścianach dochodzi zwykle w określonych miejscach, można stosować tańsze rozwiązanie – zbrojenie częściowe. Polega ono na umieszczeniu belek zbrojeniowych tylko w tych miejscach, dla których prawdopodobieństwo wystąpienia pęknięć jest największe (nadproża, ławy podokienne, narożniki, attyki, miejsca zamocowania rozpór, itp.)

WYKONANIE NAROŻNIKÓW

Pręt znajdujący się po zewnętrznej stronie nie może zostać przerwany.
Aby zapobiec powstawaniu pęknięć, zaleca się rozmieszczenie zbrojenia co 40 cm. Zbrojenie fisufor® umożliwia wykonanie narożników bez przewiązań. Stosowanie zbrojenia do spoin wspornych w narożnikach jest zgodne z normą PN-EN 1996.
Aby prawidłowo ułożyć zbrojenie w narożniku, należy przeciąć jeden z prętów wzdłużnych i zagiąć belkę, tworząc narożnik.